Laboratorijske preiskave
Naročite seZa laboratorijske preiskave krvi in urina morate biti tešči - vsaj 7 ur pred odvzemom krvi in urina ne jejte hrane, lahko pijete vodo ali nesladkan čaj.
Preiskave urina
Preiskave urina so pomembne pri odkrivanju bolezni ledvic, sečnih poti in kot preiskava ob spremljanju uspešnosti terapije.
Krvna slika
Krvna slika ali hemogram nam da podatke o številu belih krvničk v krvi, ki varujejo telo pred okužbami; o številu rdečih krvničk, ki oskrbujejo telo s kisikom; številu krvnih ploščic, ki sodelujejo pri strjevanju krvi; koncentraciji krvnega barvila hemoglobina, ki skrbi za prenos kisika iz pljuč do telesnih celic.
S pomočjo krvne preiskave SR (sedimentacija), ocenjujemo posedanje rdečih krvnih celic, ki lahko kažejo na kronično ali akutno vnetno žarišče v telesu.
Odkrivanje sladkorne bolezni
preverjanje ravni krvnega sladkorja v krvi med postom (neuživanje hrane in pijače vsaj osem ur), po presoji specialista MDPŠ tudi glikirani hemoglobin kot kazalec nivoja krvnega sladkorja v daljšem obdobju.
Zdravje ledvic
Merjenje koncentracije sečnine in kreatinina v krvi najpogosteje uporabljamo pri ugotavljanju bolezni ledvic. Spremembo delovanja ledvic zaznamo s povečano vrednostjo kreatinina ter glomerularne filtracije.
Jetrni testi
določamo vrednosti encimov AST, ALT, GGT ; pri odstopanju razmišljamo v smeri bolezni ali prekomerne zamaščenosti jeter, kar je pogosta težava stresne obremenjenosti in prekomerne prehranjenosti. Prav tako lahko odkrivamo zlasti različne okvare jeter (vnetje jeter- hepatitis, ciroza, alkoholizem, rak, ..)
Holesterol in maščobe v krvi
Določena količina holesterola je nujna za življenje, prekomerne količine pa so vpletene v proces ateroskleroze in drugih srčno–žilnih obolenj. Določamo lipidni profil, t.i. »dobri« in »slabi« holesterol
Preverjanje hormonov ščitnice
Ščitnica prek hormonov, ki jih proizvaja, vpliva skoraj na vse presnovne procese v telesu. Je nekak dirigent v telesu, odstopanja v nivoju hormonov pa lahko pogosto najdemo tudi pri dolgotrajnih stresnih obremenitvah. S pomočjo laboratorijske diagnostike ugotavljamo stanje hormonov in bolezni ščitnice.
Druge preiskave
Po potrebi dodatne preiskave za odkrivanje in diagnostiko drugih sistemov organizma (npr.: vitamini, železo, tumorski markerji, določanje protiteles..)